top of page
W imieniu organizatorów Klubu Sportowego „WILCZY PAKT”
oraz Agnieszki Jareckiej, mistrzyni świata wraz sekcją psich zaprzęgów „TRANGO”  
serdecznie zapraszamy do udziału
w Międzynarodowych Wyścigach Psich Zaprzęgów SZCZEKOWYJE w BUKU”,
które odbędą się w dniach 12-13 października 2019 r.
na terenie AMFITEATRU BUK w Rudach
region1.jpg

GMINA KUŹNIA RACIBORSKA 

 

Gmina Kuźnia Raciborska liczy 127 km2 i 11,6 tys. mieszkańców. Położona jest w powiecie raciborskim, województwo śląskie. Jest gminą miejsko – wiejską leżącą w Parku Krajobrazowym „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”. W skład gminy wchodzi siedem sołectw: Budziska, Jankowice, Ruda, Ruda Kozielska, Rudy, Siedliska oraz Turze. 

Stolica gminy – miasto Kuźnia Raciborska  - to lokalny ośrodek administracyjny, oświatowy i przemysłowy, znany przede wszystkim za sprawą Fabryki Obrabiarek Rafamet S.A., czołowego polskiego eksportera tych urządzeń. Historia firmy sięga aż do roku 1845, kiedy to Anton Magnus Schoenawa założył Hutę „Hofnungshütte”. W 1996r. ze spółki „RAFAMET” S.A. został wydzielony Zespół Odlewni „Rafamet” sp. z o.o., który produkuje odlewy z żeliwa szarego oraz żeliwa sferoidalnego. Podstawowy asortyment stanowią odlewy dla przemysłu maszynowego. Dużą renomą na krajowym i zagranicznym rynku przetwórstwa mięsnego cieszy się rodzinna firma Maxpol. W mieście rozwija się także szereg małych i średnich firm.  Tereny leśne w gminie stanowią 70% powierzchni.  

Gmina organizuje wiele cieszących się dużym zainteresowaniem cyklicznych imprez, m.in. Bieg Niepodległości, Rajd Rowerowy Szlakiem Pożaru z 1992 r. , Amatorski Rajd Samochodowy, kończący wakacje festyn Pożegnanie Lata oraz… mistrzostwa świata gry w kapsle. Kuźniański Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy od lat organizuje KOWADŁO – Ogólnopolski Przegląd Zespołów Artystycznych. Rokrocznie Turze gości uczestników znanej imprezy wodniackiej na rzece Odrze o nazwie Pływadło - Odra rzeką Integracji Europejskiej. Natomiast rzeka Ruda stanowi dużą atrakcję dla kajakarzy.    

 

Kościół w Kuźni Raciborskiej 

Neoromański z elementami neogotyckimi kościół pw. św. Marii Magdaleny powstał w latach 1900 – 1903 obok kościoła drewnianego z 1646 roku. Świątynię zaprojektował Ludwik Schneider, a jej budowę rozpoczął ówczesny proboszcz, ksiądz Ryszard Hampel. 

 

Kościół w Turzu 

Neoromański kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, zbudowany w latach 1899 – 1901. 

Dawna poczta cesarska w Rudach 

Budynek z początku XX wieku, wybudowany w stylu secesyjnym. 

Zabytkowa Stacja Kolei Wąskotorowej w Rudach 

Uroczyste oddanie pierwszego odcinka kolei wąskotorowej linii Gliwice – Rudy – Racibórz nastąpiło 25 marca 1899 roku. Służyła ona głównie do przewozu pasażerskiego, w mniejszym stopniu towarowego. Linię zamknięto w marcu 1992 r.  

 1 marca 1994 r. decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach linia Gliwice – Racibórz została wpisana do rejestru zabytków klasy A. 

Zabytkowa Stacja znajduję się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, największego w Polsce kompleksu poprzemysłowych obiektów zabytkowych. 

Do atrakcji należą przewozy turystyczne zarówno parowozem, jak i lokomotywą spalinową odbywające. Obecnie eksploatowane jest  6 km torów, po na których można podróżować z Rud do Stanicy lub z Rud do Paproci. Informacje dotyczące otwarcia oraz cen biletów można znaleźć na www.kolejkarudy.pl

Na terenie Stacji mieści się również Dziecięcy Park Linowy www.stacyjkoworudy.pl . 

 

Szpital im. Juliusza Rogera w Rudach (dawniej zakład św. Karola) 

Budynek w stylu historyzmu z elementami neogotyku zbudowany staraniem dr. Juliusza Rogera w 1858 r., przebudowany w 1910 r. Obecnie mieści się w nim siedziba Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”. 

 

Leśniczówka Krasiejów w Jankowicach 

Dawniej zwana Rothenburg od nazwiska rodowego pierwszego właściciela włości rudzkich Landgrafa von Hessen – Rothenburg, który przejął je po kasacji cystersów rudzkich. Nazwa zmieniona w 1945 r. na nazwę osiedla znajdującego się wokół leśniczówki. Budynek pochodzi z 1. połowy XIX w., konstrukcja szkieletowa z polami wypełnionymi cegłą (tzw. mur pruski). 

 

Leśniczówka Wildek w Rudzie Kozielskiej 

Klasycystyczny budynek dawnego zarządu leśnictwa z wieżą konstrukcji szkieletowej  
z 1. połowy XIX wieku. 

 

Pocysterski Zespół Klasztorno – Pałacowy w Rudach 

Bazylika Mniejsza - Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny  

Na zespół klasztorno – pałacowy składa się kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny wraz z klasztorem, który został założony w 2. połowie XIII w. przez cystersów przybyłych z Jędrzejowa. Opactwo rudzkie od średniowiecza było ważnym ośrodkiem religijnym, kulturalnym i szkolnym na Śląsku, posiadającym bibliotekę i skryptorium. Po kasacji zakonu w 1810 r. zabudowania klasztorne przejęli książęta raciborscy, Wiktor Rothenburg, a potem ród Hohenlohe – Schilingsfürst. Kompleks wraz z kościołem został zniszczony w 1945 roku przez wkraczające oddziały armii radzieckiej. W 1995 roku kościół Wniebowzięcia NMP w Rudach został podniesiony do rangi Diecezjalnego Sanktuarium Matki Boskiej Rudzkiej i jest Bazyliką Mniejszą Diecezji Gliwickiej.  

Od 1998 roku w klasztorze mieści się Ośrodek Formacyjno-Edukacyjny Diecezji Gliwickiej.  
Dodatkowe informacje: www.rudy-opactwo.pl 

 

PARK PRZYPAŁACOWY RUDY 

W  miejscu cysterskich ogrodów, Rodzina książęca założyła ok. 100 hektarowy park w stylu angielskim, osuszając tereny bagienne wokół pałacu i likwidując cześć stawów. Ogrodnicy książęcy  wzbogacili park o liczne egzotyczne drzewa i zespoły krzewów. 

Obecnie w Parku przypałacowym znajduje się około 20 drzew stanowiących dzisiaj pomniki przyrody, rośnie tu 70 gatunków egzotycznych drzew i krzewów, między innymi takich jak: klon srebrzysty, różaneczniki fioletowe, modrzewnik chiński czy cyprysik groszkowy a ponadto 46 gatunków rodzimych drzew i krzewów - dęby, buki, jesiony i klony. Co warte podkreślenia, kilkadziesiąt z występujących na terenie parku okazów liczy sobie ponad 150 lat. 

 

NADLEŚNICTWO RUDY RACIBORSKIE W RUDACH 

Podstawową formą edukacji leśnej są zajęcia z dziećmi i młodzieżą szkolną w lesie oraz w Szkółce Kontenerowej. 

Obiekty edukacji leśnej w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie:  

- Leśna Dydaktyczna  Ścieżka Rowerowa – składa się z 35 tablic o tematyce przyrodniczo-leśnej, a także historycznej. Biegnie przez główny kompleks leśny Nadleśnictwa (Leśnictwo Bargłówka i Borowiec) dochodząc do granic pożarzyska z 1992 roku. Długość ścieżki to 16 km. 

- „Zielona klasa” – Jednorazowo może pomieścić 30 – 40 osób. Usytuowana jest w 2/3 długości ścieżki rowerowej. 

- Leśna Ścieżka Dydaktyczna na terenie Leśnictwa Lubieszów w województwie opolskim. 

- Ścieżka przyrodniczo-leśna w Leśnictwie Stanica, w sąsiedztwie Starego Opactwa Pocysterskiego w Rudach. 

- Sala multimedialna na terenie Szkółki Kontenerowej w Nędzy. Jednorazowo może pomieścić około 30 osób. 

- Wieża widokowa na terenie Rezerwatu Przyrody „Łężczok” 

Ponadto na terenie Nadleśnictwa znajduje się wiele, bardzo ciekawych miejsc, z których kilka to obszary prawnie chronione: 

rezerwat „Łężczok” w leśnictwie Nędza, oraz liczne pomniki przyrody. 

A oto pozostałe, szczególnie atrakcyjne pod względem przyrodniczo – historycznym miejsca: 

uroczysko „Hubertus” w leśnictwie Rudy,uroczysko „Orły” w leśnictwie Bargłówka,uroczysko „Hugo Quelle” - źródło Hugona w leśnictwie Krasiejów, uroczysko „Zwierzyniec” w leśnictwie Solarnia, kapliczka leśna „Magdalenka” w leśnictwie Kotlarnia, pozostałości działalności zakonu Cystersów (stawy łańcuchowe, stare groble, miejsca po wydobywaniu rud żelaza, młyny itp.), kamienie upamiętniające ludzi i wydarzenia, naturalne meandry rzeki Rudy. 

Kontakt i szczegółowe informacje:  

tel. (32) 410-30-29 wewn. 124.   

e-mail: rudy@katowice.lasy.gov.pl

www.lasy.com.pl/web/rudy_raciborskie 

 

OŚRODEK EDUKACYJNY ZPKWŚ W RUDACH  

im. Juliusza Rogera w Rudach 

Zlokalizowany na terenie Parku Krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich, prowadzi intensywną działalność naukowo-dydaktyczną. Zajęcia odbywają się w dni robocze w godzinach od 7.30 do 15.00. W celu ustalenia terminu oraz tematu zajęć należy skontaktować się z Działem Edukacji Ekologicznej ZPKWŚ w Rudach tel. 324103052. Oferta edukacyjna Ośrodka kierowana jest dla szerokiej grupy odbiorców: przedszkolaków, uczniów wszystkich typów szkół i w różnym wieku, a także do osób dorosłych. W tematyce zajęć dominują informacje dot. wdrażania zasad ekorozwoju, czynnych metod ochrony przyrody, zasad uprawiania turystyki bez szkody dla środowiska przyrodniczego oraz samych parków krajobrazowych. 

Program edukacyjny realizowany jest w formie pogadanek, warsztatów stacjonarnych i terenowych,  konkursów ekologicznych, festynów oraz różnego rodzaju akcji, sympozjów i konferencji naukowych. 

Oddział Biura ZPKWŚ w Rudach, 

ul. Raciborska 10, 47-430 Rudy 

tel. 324103377 fax 324103052 

e-mail zpkrudy@zpk.com.pl 

www.zpk.com.pl 

Ośrodek Wodno - Wypoczynkowy "WODNIK" 

Na powierzchni aż 3,5 ha znajduje się m. in. jezioro z czystą piaszczystą plażą, boisko do siatkówki plażowej, pole namiotowe i parking dla samochodów. 

ul. Brzozowa 

47-420 Kuźnia Raciborska 

Zaczarowana Chata w Rudach  

Etno Muzeum Zaczarowana Chata przedstawia dwie wystawy :pierwsza to niezwykła prezentacja opowiadająca o kulturze staropolskiej, bardzo plastyczna nawiązująca do wielu aspektów tradycji, ciekawa dla starszego i młodszego odbiorcy, druga poświęcona kulturze indian obu ameryk, zawierająca bardzo ciekawe eksponaty. Dla grup zorganizowanych organizowane są zajęcia w plenerze. Możliwość zrobienia ogniska/grilla .Dodatkowo prowadzone są zajęcia artystyczne. Zaczarowana Chata wystawia sztuki teatralne do obejrzenia na miejscu i na zamówienie. Zajęcia dla grup zorganizowanych są prowadzone z przewodnikiem i instruktorami, programy dla każdego wieku uczestników. Możliwość zwiedzenia indywidualnie. 

ul. Dworcowa 2 

47-430 Rudy  

Tel. 887 611 587 

zaczarowanachata@onet.pl 

www.zaczarowanachata.pl 

 

 

Zagroda Edukacyjna „Kuźnia u Kowola” w Kuźni Raciborskiej  

Domeną są zajęcia z dziedziny ekologii, zdrowego trybu życia, teatru, historii i surwiwalu. 

Zapraszamy na: 

• Spotkanie na łonie przyrody  

• Warsztaty ekologiczne, artystyczne, historyczne 

• Ogniska i kominki tematyczne  

• Imprezy integracyjne 

 

Proponujemy siedem tematów ścieżek edukacyjnych między innymi: 

1. Ekologia w domu i zagrodzie –szkoła młodego ekologa 

2. Kalejdoskop łąki i lasu, czyli co o bioróżnorodności każdy uczeń powinien wiedzieć 

3. Dzień z komandosem 

4. Warsztaty teatralne 

 

W zakresie naszej oferty zapewnimy  

• Pole namiotowe  

• Prezentacja rodzimych ras zwierząt gospodarskich  

• Ekspozycja starych sprzętów rolniczych i domowych  

• Profesjonalny sprzęt multimedialny (Rzutniki, komputery, nagłośnienie) 

• Przejażdżki konne (w siodle, wozem drabiniastym, bryczką) 

• Bogata oferta gastronomiczna-poczęstunek ekologiczny, kuchnie regionalne  

• Przygotowanie programu artystycznego na najwyższym poziomie (współpracujemy z największymi gwiazdami) karaoke 

• Programy gier i zabaw fabularnych osadzonych w oparciu o przepiękną przyrodę naszego gospodarstwa i doświadczoną kadrę  

• Zadaszenie dla uczestników w postaci- wiata stylizowana na ok. 130m2, namiot 6x12, sprzęt piknikowy: grille ławo-stoły na 150 osób 

• Mały plac zabaw  

• Duże Kąpielisko z rowerkami wodnymi plaża 50 metrów od gospodarstwa 

ul. Brzozowa 4 

47-420 Kuźnia Raciborska 

Tel. 602-156-424 

e-mail: agnieszka@berni.cc.pl 

www.zagroda-edukacyjna.pl 

 

  

Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej 

ul. Słowackiego 4 

47-420 Kuźnia Raciborska 

Tel. 32 419 14 17 

Fax 32 419 14 32 

poczta@kuzniaraciborska.pl 

www.kuzniaraciborska.pl 

 

 

Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej 

ul. Klasztorna 9 

47-420 Kuźnia Raciborska 

Tel. 32 419 14 07 

sekretariat@kuzniakultury.pl 

www.kuzniakultury.pl 

 

Zabytkowa Stacja Kolei Wąskotorowej w Rudach  

ul. Szkolna 1 

47-430 Rudy 

Tel. 500-282-732 

kontakt@kolejkarudy.pl 

www.kolejkarudy.pl 

 

 

Punkt Informacji Turystycznej w Kuźni Raciborskiej 

ul. Klasztorna 9  

47-420 Kuźnia Raciborska 

Tel. 32 410 48 94 

kuznia@silesia.travel 

 

Punkt Informacji Turystycznej w Rudach 

ul. Cysterska  

47-430 Rudy 

Tel. 32 451 80 39 

pit.rudy@umkuznia.pl 

bottom of page